SKIALPY-ZÁKLADY

27.Prosinec 2020

FB_IMG_1606831456197_1

Napsal Roman Vondráček

Momentální situace s covidem v Evropě nahrává skialpu. Ve většině zemí Evropské unie jsou zavřené lanovky i vleky, a tak nám nezbývá nic jiného, než si kopec vyšlápnout hezky po svých na skialpech nebo s lyžemi na rameni. A teprve pak si vychutnat sjezd dolů.

Úvod bychom měli a teď tedy k tomu hlavnímu. Otázek může být spousty a napadlo mě, že bych mohl na nějaké odpovědět a třeba tím někomu poodhalit tyhle skryté tajemství. Upozorňuji, že nejsem profesionální skialpinista a moje úroveň zamrzla už v začátcích. Takže odpovědi berte asi tak, jako když se bavíte s kámošem, co dělá skialpy a splitboarding posledních sedm let v Alpách…

  1. Co jsou to skialpy? A jak fungují? Jsou to lyže s trochu upravenými vlastnostmi a s vázáním, které umožňuje mít při chůzi volnou patu. Na vrcholu člověk patu zacvakne podobně jako u sjezdových lyží a už si to valí dolů. Lyžáky mají speciální patku na zacvaknutí a dají se nastavit na dvě polohy na chůzi a sjezd.
  2. Jak to, že se lyže nesmekají?-Na lyže si zespodu nalepíte stoupací pasy, které umožňuji chůzi do kopce, nahoře je pak sundáte a můžete jet dolů.
  3. Potřebuji lavinovou výbavení?-Samozřejmě pokud budete chodit výhradně po sjezdovce nebo podél sjezdovky, tak pípák, lopatu a sondu nepotřebujete. Zamíříte-li ale do volného terénu, měli byste toto vybavení mít. Může vám nebo někomu jinému zachránit život.
  4. Musím jít s někým?-Samozřejmě že můžeš jít sám. Okolo sjezdovek je to úplně normální. Ve volném terénu už tolik ne. Velkou roli hrají zkušenosti.
  5. Kde vzít vybavení?-Napoprvé bych doporučoval půjčit si ho a pak pokecat s borcem z půjčovny o tom, co a jak… A podle toho případně vybírat.
  6. Je to fyzicky náročné?-Řekl bych, že je to stejné, jako když jdete do kopce pěšky. Vše záleží na tempu, kondici, vlastnosti sněhu a zkušenostech.

To je tak vše, co mě na první dobrou napadlo. Jo a ještě jedna důležitá věc, se kterou jsem měl možná začít…

Vy*er se ráno doma nebo na chatě .-D