Skialpinismus - Materiál (1)

Základní informace k materiálu o kterém se můžeme bavit hodiny a hodiny v krámě, na kopci, a nebo u piva.

Lyže a pásy.

Lyže bych rozdělil asi na 3 základní druhy.

Lyže závodní, které mají pod patou míň jak 76mm a jsou opravdu lehoučké. ty bych samozřejmě doporučil všem, kteří chtějí skialpy pojmout hodně fyzicky a chtějí závodit, uhnat k smrti a nebo si udělat hooodně velkou žízeň na pivo.

Lyže touringové, druhá kategorie a řekl bych i nejvíce používaná. Šířka se pohybuje většinou někde mezi 78-95mm pod patou. Mají velké rozpětí použití. Můžete je použít jak v Krkonoších na pohodové odpoledne tak i na ostřejší sjezdy v Alpách. 

Lyže Freeridové, je poslední kategorie a je jasné že jde o velké široké lyže, za kterými se práší jako za kočárem. Lyže mají pod patou 100mm a více.

Pásy, věc která je velmi důležitá a na kterou je potřeba si dávat také pozor. protože jak se říká. S gumou to jde blbě, ale bez pásů to nejde vůbec. Pásy se dělají z mohéru, z nylonu, a nebo z mixu těchto dvou materiálů. Doporučuji si koupit rovnou lyže s pásy a nebo si nechat v krámě nařezat pasy na vaše lyže. Dejte si pozor na správné uchycení pásů aby vám sedělo na lyže.

 

Vázání.

Vázání jde ruku v ruce s lyžemi. Asi těžko si budu kupovat na krátké závodní lyže těžké freeridové vázaní. takže i zde platí..

Vázání závodní, je pinové a co nejlehčí. Většinou se namontovává napevno, že se s nim už pak nedá posouvat na jinou velikost bot. Počítá se každý gram. 

Lyže touringové, většinou také pinové vázaní s nastavitelnou délko. rozmezí cca 1-3cm

Vázání Freeridové, oproti předchozím dvou typům jde o odlišný systém, který ovšem skvěle funguje a drží bezpečně vaší botu ve vázání.

Hůlky.

Hůlky používáme jednodílné, dvoudílné nebo trojdílné.  Rozhodujeme se podle toho na co to chceme. Jestli, závody tak asi co nejlehčí z carbonu a jednodílné. Jestli chceme univerzální i na leto tak spiše trojidilné z pevnějšího materiálu.

 

Skialpové Boty.

Skialpové boty jsou velmi důležité a je potřeba aby jsme se v nich citili hlavně komfotrně a nikde nás netlačili a to jak na cestě dolů, tak také při sjezdu. Špatně vybrané boty nám dokáží udělat z výletu doslova peklo.

Samozřejmě záleží jaký druh skialpinismu preferujete. Na závody vybíráte podle váhy a tuhosti, jste ochotni obětovat pohodlí. Při skitouringu berete hlavně boty pohodlné na cestu nahoru, koukáte aby byly dost pevné na sjezd a lehké na dlouhé túry. Na freeride potřebujete boty pevné a nekoukáte na váhu

Mačky na skialpinismus.

Mačky se používají ve strmých místech na naší túře nebo přes nějakou překážku, u splitboardu se používají o poznání více.

Mačky univerzální. Používají se jak na lyžáky tak na snb botu tak také na trekové boty. 

Poloautomatické mačky. Používají se na boty pro to určené nebo taky na lyžáky.

Automatické mačky. Mačky nastavené přesně na lyžáky. Jak na špičku, tak i na patku.

Nože na lyže (Haršajzny)

Haršajzny se používají na lyže a určují se podle jejich šířky. takže na 90tky lyže se kupuji 90tky nože. Doporučuji je kupovat rovnou s vázáním protože ne každá značka používá stejný systém na uchycení želez. Určitě je doporučuji pořídit protože v alpách bez nich jste takzvaně v pr.eli 🙂

Jak postupovat při nákupu výbavy?

Před nákupem vlastního vybavení bych vám doporučoval si odpovědět na několik základních otázek:

  • Kde budu provozovat skialpinismus? (v ČR, v Alpách..)
  • Jakou formu budu provozovat nejčastěji? (skitouring, závody, fitness, freeride, extreme)
  • S kým budete převážně chodit? 
  • Kolikrát za rok vyrazíte na skialpy?

Když si odpovíte na tyto otázky a odpovědi řeknete na jakémkoli  krámě co se specializuje na prodej zboží pro skialpinismus věřím že vám odborné poradí.

A nakonec par dobrých poznatků a hesel z praxe :

‚Dobrý lyžař se pozná na baru‘

 ‚Kdo nepadá jezdí pod své možnosti‘

‚Kdo neztratil lyži nevi jaké to je přijít o dítě‘

‚Kdo jezdí s lavinovým batohem nevěří svým schopnostem‘

A tímto bych tento velmi všeobecný článek uzavřel. Díky čau a buď dobrej 🙂